Jak pomalować świeży tynk

Jak pomalować świeży tynk

Kolory
Produkty dostępne w sieci sklepów Castorama B&Q

Malowanie świeżo otynkowanej ściany wymaga więcej przygotowań niż malowanie zwykłej ściany.

 

Nie możesz od razu przystąpić do malowania nowego tynku. Najpierw tynk musi dokładnie wyschnąć, a następnie należy go zagruntować, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie pożądanego koloru wykończenia i odpowiedniej przyczepności farby do malowania podłoża.
Czego będziesz potrzebować:
• farbę emulsyjną do przygotowania gruntu,
• wodę,
• folię malarską,
• taśmę malarską,
• farba nawierzchniową,
• pędzel lub wałek do malowania.

 

1. Pozostaw tynk do wyschnięcia
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas malowania nowego tynku, jest pozostawienie go do wyschnięcia. Tydzień powinien wystarczyć, aby tynk całkowicie wyschnął i by zniknęły wszystkie zacieki. Po wyschnięciu tynk powinien być jasny, bez ciemnych plam, o jednolitym kolorze i wyglądzie.
Tynk szybciej wyschnie, gdy jest ciepło lub gdy zadbasz o dobrą wentylację pomieszczenia.
Nakładanie farby na mokry tynk może spowodować problemy z przyczepnością. Nakładanie emulsji na mokry tynk może spowodować także, że nie będzie on prawidłowo wiązać i może dojść do łuszczenia się farby.
Malowanie na wyschniętym tynku może również spowodować bardzo szybkie wysychanie farby, co może prowadzić do pozostawienia widocznych nieregularnych pociągnięć pędzla i nierównego wykończenia. Aby temu zapobiec, należy najpierw ścianę zagruntować za pomocą samodzielnie przygotowanego gruntu, czyli farby rozrobionej z wodą w stosunku 1:3 lub za pomocą gotowego gruntu do ścian.
W czasie schnięcia tynku rozłóż folię ochronną i zabezpiecz taśmą malarską wszelkie elementy wyposażenia pomieszczenia – nakładanie gruntu, szczególnie metodą natryskową, może być bardzo brudzące!

 

2. Przygotuj potrzebną ilość gruntu
Grunt można nakładać natryskowo. Jeśli jest wykonany samodzielnie z rozwodnionej farby emulsyjnej to działa jak typowy grunt do ścin kupiony w sklepie. Rozcieńczenie farby wodą sprawia, że farba lepiej wchłania się w ścianę i w ten sposób wyrównuje ona chłonność podłoża, co powoduje zwiększenie przyczepności farby nawierzchniowej do ściany. Alternatywnie możesz użyć gotowego gruntu ze sklepu, co zaoszczędzi Ci pracy związanej z rozrabianiem farby. Wszystkie nasze farby są wodorozcieńczalne i pomogą Ci uzyskać równomierne kolorowe wykończenie.
Zazwyczaj, aby samemu przygotować grunt, należy zmieszać trzy części farby emulsyjnej z jedną częścią wody. Zawsze sprawdzaj instrukcje producenta na puszce farby, ponieważ proporcje mogą się różnić.
Nie musisz używać dokładnie tej samej farby, którą wybrałeś do końcowej warstwy nawierzchniowej, ale powinieneś użyć podobnego koloru, aby uzyskać równomierne wykończenie.
Grunt będzie prawidłowo wymieszany, gdy woda nie będzie się osadzać na powierzchni użytej farby.

 

3. Nałóż grunt i pozostaw do wyschnięcia
Oprócz natryskowego sposobu nakładania gruntu istnieją jeszcze dwa różne sposoby jego nakładania. Jeśli zdecydujesz się na użycie wałka, pokryjesz ścianę znacznie szybciej, ale może być to nieco niedbałe, ponieważ wałki bardzo łatwo rozpryskują rozwodnioną farbę. Z kolei malowanie pędzlem będzie trwało znacznie dłużej, ale nie powinno być tak wiele kapiących kropel, z którymi będziesz musiał się uporać.
Niezależnie od sposobu nakładania gruntu, należy pracować płynnymi ruchami ku górze, aż do pokrycia całej ściany. Farba do nałożenia warstwy gruntującej jest bardzo rzadka, więc jeśli zauważysz kropelki lub smugi, szybko je zamaluj, aby nie wyschły i nie zniszczyły docelowego wykończenia.
Przed nałożeniem farby nawierzchniowej odczekaj 24 godziny aż grunt dokładnie wyschnie.

 

4. Nałóż farbę nawierzchniową
Gdy tylko grunt wyschnie, możesz malować docelową farbą. Nie ma potrzeby szlifowania ściany, ponieważ wszystkie czynności przygotowawcze zostały już wykonane, więc ta część jest łatwa.
Nakładaj farbę ruchem w kształcie litery V, aby uzyskać równomierne pokrycie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zapewne będzie trzeba nałożyć dwie warstwy. Aby dowiedzieć się, jak pomalować ściany jak profesjonalista, zapoznaj się z naszym przewodnikiem.
Jak pomalować pokój