Jak pomalować pokój

Jak pomalować pokój

Kolory
Produkty dostępne w sieci sklepów Castorama B&Q

Jak pomalować pokój

Malowanie pomieszczenia jest podstawowym zadaniem dekoratorskie, które absolutnie każdy początkujący jest w stanie wykonać samodzielnie. Jest to jednak jedna z prac, które możesz chcieć odkładać na później, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewny siebie lub malujesz po raz pierwszy.
Dlatego, aby ułatwić Ci zadanie, przedstawimy nasze wskazówki i sekrety, które pomogą Ci uzyskać wykończenie, z którego profesjonalista byłby dumny.

Maluj we właściwej kolejności

Jeśli malujesz wszystko w pomieszczeniu, istnieje określona kolejność malowania, która zapewnia najlepsze efekty.
Zacznij malowanie od sufitu. To pozwoli uniknąć rozprysków na świeżo pomalowanych ścianach i uporać się z najtrudniejszym zadaniem na samym początku pracy. Zabezpiecz podłogę folią malarską i użyj wałka, aby ułatwić sobie pracę.
Zabezpieczenie podłogi taśmą malarską
Następne w kolejności są ściany. Aby mieć pewność, że farba nie dostanie się na świeżo pomalowany sufit, użyj taśmy malarskiej i umieść ją jak najbliżej krawędzi sufitu. W ten sposób uzyskasz wyraziste wykończenie, tak jak robią to profesjonaliści. Jeśli malujesz świeży tynk, proces ten przebiega inaczej, a my przygotowaliśmy dla Ciebie pomocny przewodnik.
Taśma malarskach na krawędziach sufitu
Szerokim pędzlem najpierw pomaluj krawędzie (tzw. wcięcie), a następnie wypełnij resztę. Wałek to najbardziej efektywny sposób malowania, chyba że musisz malować skomplikowane szczegóły, takie jak listwy dekoracyjne. Malowanie wałkiem nie zajmuje dużo czasu i jest naprawdę proste. Wystarczy nakładać farbę ruchem w kształcie litery W, pamiętając o tym, by kolor nieco na siebie nachodził. Po zakończeniu malowania ściany odlej taśmę, gdy farba jest jeszcze mokra, aby uzyskać czystą linię.
Listwy przypodłogowe są ostatnią czynnością, jeśli nie malujesz podłogi. Jeśli dopiero co pomalowałeś ściany, zajmij się tym zadaniem po tygodniu lub trochę później, aby farba ścienna zdążyła wniknąć. Jeśli listwy przypodłogowe są z surowego drewna, trzeba je najpierw zagruntować. Pamiętaj: listwy przypodłogowe nie muszą być białe! Daj im trochę kolorowego charakteru lub postaw na nowoczesność i dopasuj kolor listwy do ściany.
Malowanie wałkiem
Jeśli malujesz podłogi, jest to ostatni krok. Taśma malarska ochroni świeżo pomalowane listwy przypodłogowe i pozwoli uzyskać pożądaną linię. Malując podłogę, pamiętaj, aby nie zapędzić się w kozi róg- pracuj logicznie, zaczynając od najdalszego rogu i kierując się w stronę drzwi.

Przygotowanie jest kluczowe

Jakość wykończenia zależy nie tylko od sposobu nakładania farby. Przygotowanie może mieć duży wpływ na jakość ostatecznego wyglądu. Im więcej uwagi poświęcisz przygotowaniu, tym lepszy będzie końcowy efekt twojej pracy.
Po pierwsze, sprawdź, czy na ścianie nie ma uszkodzeń, które wymagają naprawy. Należą do nich małe dziury, odpryski tynku, mikropęknięcia powłoki malarskiej lub rysy. Postaraj się również zastanowić, jakie były przyczyny wystąpienia uszkodzeń farby i czy można je wyeliminować w przyszłości. Istnieje wiele rodzajów szpachli, które pomogą Ci naprawić te problemy z pęknięciami, tworząc idealnie gładką powierzchnię do pracy - wystarczy, że wybierzesz odpowiedni z nich.
Poświęć trochę czasu na przeszlifowanie powierzchni, skupiając się na usuwaniu wszystkich nierówności i wypukłości. Poszukaj miejsc i plam, w których farba jest szorstka lub w których można wyczuć, że nie jest całkowicie gładka. Łuszczącą się farbę można zeszlifować, aż krawędzie będą gładkie. Jeśli użyłeś szpachli, teraz jest czas zeszlifowanie tego miejsca – aby uzyskać idealną gładkość ściany.
Wygładzanie ścian papierem
Mydło malarskie może zdziałać cuda! Ten produkt jest w stanie wygrać z tłuszczem, brudem, lepkimi plamami! Nawet jeśli nie widzisz żadnych zabrudzeń, zdziwiłbyś się, jak mogą się one gromadzić z czasem, dlatego zawsze powinieneś używać mydła malarskiego. Wystarczy spryskać nim powierzchnię i wyszorować ją. Następnie zmyj powierzchnię czystą wodą. Jeśli jej nie zmyjesz, na ścianie pozostanie warstwa mydła, która uniemożliwi prawidłowe przyleganie farby, pozostawiając kiepskiej jakości wykończenie.

Sprzątanie jest tak samo ważne jak malowanie

Wiemy, że możesz uznać pracę za zakończoną zaraz po ukończeniu malowania, ale musisz jeszcze posprzątać.
Prawidłowe czyszczenie i konserwacja narzędzi ma ogromne znaczenie dla Twoich przyszłych malarskich realizacji.
Kiedy skończysz pracę, zeskrob nadmiar farby z pędzla lub wałka. Usuń tyle, ile zdołasz, a następnie spłucz w wiadrze z ciepłą wodą z mydłem.
Wszystkie nasze farby są wodorozcieńczalne, więc płukanie narzędzi w ciepłej wodzie to wszystko, co musisz zrobić, by je wyczyścić. Jeśli jednak nie używasz farby na bazie wody (sprawdź to na opakowaniu), musisz namoczyć narzędzia przez noc w benzynie lakowej. Załóż rękawice ochronne i masuj włosie pędzla lub wałek, aby usunąć pozostałości farby. Użyj szmatki, by je osuszyć. Pamiętaj, aby nie wylewać benzyny lakowej do zlewu! Pozwól, by farba opadła na dno, a następnie przelej benzynę z powrotem do butelki.
Wskazówka: Jeśli jesteś w połowie pracy i będziesz potrzebować wałka lub pędzla następnego dnia, zawiń go w folię spożywczą lub włóż do szczelnej torebki. Ten zabieg zapobiegnie wysychaniu farby, dzięki czemu następnego dnia będziesz mógł bez problemu go użyć.

Staranie wybieraj farbę

Możesz zrobić wszystkie prace przygotowawcze na świecie, ale jeśli użyjesz niskiej jakości farby, Twoje wykończenie nie będzie trwałe i tak zadowalające, jak się spodziewałeś.
Wybierz farbę odpowiednią dla twojego projektu. Farby do łazienek i kuchni są odporne na parę wodną i skraplanie. Są również łatwe w czyszczeniu, więc nie musisz się martwić, że na ścianach pojawią się plamy niemożliwe do usunięcia.
Wybór farby
Farba dobrej jakości nie powinna ulegać zarysowaniom ani łuszczyć się. Powinna mieć dobry, wyrazisty pigment, aby można było wykonać pracę przy mniejszej liczbie warstw. Warto rozważyć różne możliwości i wybrać farbę, która ma właściwości, dokładnie takie, jakich potrzebujesz.
Na przykład, jeśli malujesz pokój dziecięcy, poszukaj farby, którą można szorować, aby usunąć wszelkie ślady powstałe podczas codziennych zabaw.

Narzędzia mogą wiele zmienić

Tak jak farba może mieć znaczenie, tak samo jakość narzędzi, których używasz je ma.
Nie musisz kupować profesjonalnych narzędzi, ale nie zadowalaj się najtańszymi. Szczotki niskiej jakości mogą gubić włosie, które utyka w fabie i może zaschnąć na ścianie. Jest to szczególnie nieestetyczne i niezwykle irytujące. Warto oszczędzić sobie zmagania z tym problemem.
Słabej jakości wałki nie nasiąkną wystarczającą ilością farby, przez co wykończenie może być nierówne i z pozostawionymi smugami. Dzieje się tak często, dlatego że farba jest nakładana zbyt cienko i szybko wysycha. Złe wałki mogą również wchłonąć zbyt dużo farby i pozostawić zachlapania na ścianie lub w jej sąsiedztwie.
Rozprowadzenie farby na wałku
Dlatego, kiedy kupujesz pędzle lub wałki, rozeznaj się w dostępnym asortymencie i przeczytaj ich recenzje.
Innym kluczowym elementem zestawu potrzebnego do pomalowania pokoju jest taśma malarska. Wybierz taśmę dobrej jakości – niektóre, najtańsze taśmy przepuszczają farbę, która tworzy plamy i niszczy finalny efekt, a tobie przysparza dodatkowej, niepotrzebnej pracy.
Nie zapomnij, że mamy też wiele pomocnych poradników, jeśli coś Ci się nie uda!