Jak rozwiązać problemy z powłokami malarskimi

Jak rozwiązać problemy z powłokami malarskimi

Produkty dostępne w sieci sklepów Castorama B&Q

Z czasem farba może ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Pęknięcia farby mogą pojawić się w wyniku osiadania budynku, ale także codzienne użytkowanie pomieszczeń może sprzyjać uszkodzeniom pomalowanej powierzchni. Czasami w wyniku eksploatacji pojawiają się otarcia czy zadrapania. Na szczęście rozwiązanie tych problemów jest łatwe i nie trzeba całkowicie przemalowywać pokoju. Mając trochę zapasowej farby i kilka przydatnych narzędzi, możesz rozwiązać problem i przywrócić idealny stan wykończenia pomalowanych powierzchni.

 

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące naprawiania uszkodzeń powłok malarskich:

Zanim zaczniesz naprawiać uszkodzoną pomalowaną powierzchnię, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci uzyskać dobry efekt końcowy. Celem naprawy uszkodzeń jest usunięcie problemu i sprawienie, by wyglądało to tak, jakby w ogóle nie było żadnych napraw. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do sprawy.

 

Jeśli masz jeszcze resztki farby z tej samej puszki, której użyłeś do pomalowania ściany, to świetnie! Masz już dokładnie taki kolor, jakiego potrzebujesz, aby naprawić uszkodzenie. Jeśli jednak nie masz żadnych resztek farby, to nie problem, ponieważ możemy dopasować kolor dla Ciebie.

 

Jeśli naprawiasz tylko małe uszkodzenie i potrzebujesz niewielkiej ilości farby, wybierz tester farby Valspar o pojemności 236 ml, który może zostać zmieszany dla Ciebie na stanowisku mieszalnikowym, aby uzyskać kolor, jakiego potrzebujesz. Dzięki temu nie będziesz musiał przechowywać resztek farby w puszkach. Wystarczy, że przyniesiesz do nas próbkę potrzebnego koloru, powiesz nam, jakie wykończenie chcesz uzyskać, a my dopasujemy i wymieszamy farbę dla Ciebie.

 

Gdy masz już odpowiednią farbę, powinieneś zastosować tę samą metodę, co podczas pierwszego malowania. Jeśli więc poprzednim razem malowałeś ścianę wałkiem, użyj go również tutaj (chyba że miejsce wymagające naprawy jest naprawdę bardzo małe). Jeśli chodzi o technikę, malowanie wałkiem pomaga zespolić starą i nową farbę, dzięki czemu naprawa nie rzuca się w oczy. Polega to na nakładaniu farby na środku uszkodzonego miejsca i wykonywaniu długich, lekkich pociągnięć na zewnątrz i malowaniu nieco poza nim. Używaj niewielkiej ilości farby na raz, aż pokryjesz całe uszkodzenie. Dzięki temu farba idealnie wniknie w naprawiane miejsce i stworzy jednolitą całość.

 

Jak naprawić odpryski farby na ścianach?

Odpryski farby są łatwe do naprawienia, ale najpierw musisz sprawdzić, czy uszkodzenie dotyczy tylko farby, czy także tynku. W przypadku uszkodzonego tynku do naprawy odprysków należy użyć odpowiedniej masy szpachlowej. Jeśli tego nie zrobisz i po prostu zamalujesz uszkodzenie, to uzyskany efekt nie będzie trwały. Prawdopodobnie w przyszłości farba znowu zacznie odpryskiwać.

Po wyschnięciu szpachli przeszlifuj ją tak, aby była równa z powierzchnią ściany. Jeśli nie wypełniasz tynku, również musisz przeszlifować odpryski farby. Wygładź wszystkie szorstkie lub łuszczące się krawędzie farby, aby uzyskać czystą i gotową do malowania powierzchnię.

 

Odtłuść powierzchnię za pomocą wody z detergentem lub mydła malarskiego, a następnie wytrzyj szmatką nasączoną czystą wodą. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich niewidocznych zabrudzeń i tłuszczu, pozostawiając czystą powierzchnię, do której z łatwością przylgnie farba. Następnie użyj farby dobranej kolorystycznie i odpowiedniej techniki, która pozwoli Ci zespolić obie farby, starą i nową, ze sobą. Pozwól pierwszej warstwie farby wyschnąć i oceń stopień pokrycia. W razie potrzeby nałóż kolejną warstwę, stosując tę samą technikę.

 

Jak naprawić ślady mikropęknięć farby na ścianach?

Pękająca powierzchnia pokryta farbą jest najczęściej wywołana osiadaniem budynków. To naturalne zjawisko i chociaż wygląda denerwująco, często jest nieuniknione. Może minąć nawet 10 lat, zanim budynek przestanie osiadać, więc z pewnością od czasu do czasu zauważysz na nim mikropęknięcia.

Jeśli kupiłeś nowo wybudowaną nieruchomość, powinieneś odczekać rok, zanim zmienisz kolor ścian. Daje to budynkowi szansę osiąść i rozszerzyć się przez wszystkie pory roku, a tym samym usunąć wszystkie pęknięcia powstałe na ścianach w pierwszym roku.

 

Spękaną powierzchnię pokrytą farbą należy usunąć tak samo jak odpryski. Użyj skrobaka o płaskich krawędziach, aby pozbyć się luźnej farby, i kontynuuj pracę, dopóki nie usuniesz wszystkich odstających elementów. Jeśli pęknięcie wymaga naprawy, użyj naprawczej masy szpachlowej do ścian, aby rozwiązać ten problem. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie wygładź naprawiany obszar papierem ściernym.

 

Wyszlifuj pozostałą część powierzchni i wygładź wszystkie nierówne krawędzie farby. Celem tego zabiegu jest uzyskanie płaskiej powierzchni do pracy. Odtłuść powierzchnię za pomocą wody z detergentem lub mydła malarskiego, a następnie wytrzyj ścianę szmatką nasączoną czystą wodą. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich niewidocznych zabrudzeń i tłuszczu i otrzymasz czystą powierzchnię, do której z łatwością przylgnie farba.

 

Gdy ściana jest sucha, możesz przystąpić do malowania. Jeśli malujesz bardzo małą powierzchnię, dobrze sprawdzi się cienki pędzel. Nakładaj farbę małymi porcjami, lekko przesuwając ją wzdłuż pęknięcia. Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia i sprawdź, czy potrzebna jest kolejna.

 

Jak naprawić łuszczącą się farbę na ścianie?

Łuszcząca się farba jest często oznaką wilgoci. Dlatego naprawa może być poważniejsza niż tylko zamalowanie problemu.

 

Po pierwsze należy ustalić, czy mamy do czynienia z wilgocią. Pojawianie się wykwitów pleśni jest tu kluczową wskazówką, więc poszukaj na ścianie czarnych plamek. Jeśli jakieś znajdziesz, nie wycieraj ich! Robiąc to, ryzykujesz rozprzestrzenianiem się pleśni. Przed usunięciem grzyba pleśniowego ze ściany powinno się zastosować produkt grzybobójczy, który go zabije i zneutralizuje. Dopiero po tym zabiegu zetrzyj pleśń i odchodzącą farbę. Bez użycia produktu grzybobójczego nie powinieneś szlifować tego miejsca, ponieważ może to grozić rozwojem grzybów.

 

Usuń pleśń, postępując zgodnie z instrukcjami podanymi na wybranym środku do zwalczania pleśni. Gdy pleśń zostanie całkowicie usunięta, zeszlifuj krawędzie złuszczonej farby.

 

Jeśli pleśń została spowodowana przez wilgoć, zalecamy najpierw nałożyć warstwę farby przeciw pleśni i wilgoci. Niektóre farby pozwalają na pomalowanie ich innym kolorem, inne są przezroczyste, więc można je nakładać na zwykłą farbę, ale są też takie, których nie da się pomalować. Należy więc sprawdzić, co można, a czego nie można zrobić z zawilgoconą farbą.

 

Po oczyszczeniu i pomalowaniu uszkodzonego miejsca użyj normalnej farby, aby wyrównać kolor danego miejsca. Jeśli na ścianie nie ma już żadnej pleśni, usuń złuszczoną farbę, przeszlifuj, oczyść i zamaluj.

 

Pamiętaj, że w pomieszczeniach, w których z powodu nadmiernej wilgoci rozwija się grzyb pleśniowy, należy także udrożnić system wentylacyjny, np. poprzez rozszczelnienie okien.

 

Jak zamalować łuszczącą się farbę?

 

Łuszczenie się farby może wystąpić, jeśli powierzchnia nie została odpowiednio przygotowana, a jeśli zdarzyło się to w jednym miejscu, prawdopodobnie wystąpi także na innych częściach ściany.

 

Aby naprawić łuszczącą się farbę, należy najpierw usunąć jej luźne części. Użyj skrobaka o płaskich krawędziach, aby usunąć łuszczące się fragmenty. Zeszlifuj krawędzie farby, aby upewnić się, że są gładkie przy ścianie. Użyj wody z detergentem lub mydła malarskiego, a następnie czystej wody, aby pozbyć się tłuszczu, brudu i zanieczyszczeń.

 

Gdy ściana będzie sucha, nałóż pierwszą warstwę farby, zaczynając od środka i kierując się ku krawędziom. Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia i sprawdź, czy nie jest potrzebna kolejna.

 

Jak naprawić nierówne plamy farby?

Czasami zdarza się tak, że na farbie pojawiają się nierówne plamy. Najczęściej są to miejsca, gdzie powłoka jest stara, wyblakła lub nieprawidłowo nałożona.

 

Można temu łatwo zaradzić. Jeżeli na ścianie widoczne są grubsze, podłużne ślady farby powstałe po obu bokach wałka podczas malowania, można je zeszlifować, używając drobnego papieru ściernego o grubości 120-150. Należy to robić bardzo delikatnie, aż uniesione krawędzie zostaną wygładzone. Zbyt mocne szlifowanie może spowodować usunięcie zbyt dużej ilości farby znajdującej się pod spodem. Jeśli prace zostaną wykonane prawidłowo, nie powinno być konieczne poprawianie warstwy farby.

Jeśli niektóre obszary farby są jaśniejsze od innych, jest to związane z jej niestarannym rozprowadzaniem. Wystarczy poczekać, aż farba wyschnie, i nałożyć kolejną warstwę. Widoczne ślady pędzla mogą być irytujące dla perfekcjonistów. Jeśli ślady po pociągnięciach pędzla są bardzo wyraźne, nałóż dodatkową warstwę farby, aż przestaną być zauważalne.