Jak czyścić pomalowane ściany

Jak czyścić pomalowane ściany

Kolory
Produkty dostępne w sieci sklepów Castorama B&Q

Z biegiem czasu twoje ściany mogą ulec zabrudzeniu. Wszystko, od śladów po spożywaniu posiłków po plamy z kosmetyków do makijażu i kredek, może pozostawić smugi na ścianie.

Na szczęście, nie musisz zakrywać ich świeżą warstwą farby, tylko wyczyścić zabrudzenie. Nie jest to trudny proces, wystarczy być delikatnym. Oto jak wyczyścić pomalowaną ścianę.

 

1. Najpierw odkurz ścianę
Przetrzyj lub odkurz ścianę, aby pozbyć się nadmiaru kurzu i brudu. Jeśli jest jakiś konkretny ślad, który chcesz wyczyścić, wystarczy odkurzyć tylko ten obszar.

 

2. Zanurz gąbkę w wodzie
Najczęściej do usunięcia zabrudzeń wystarczy miękka gąbka i ciepła woda z mydłem. W przypadku większości powierzchni pokrytych farbą - do ich oczyszczania należy używać miękkiej gąbki bez wykorzystania strony ze szorstkim wykończeniem.
Nasza farba jest jednak wyjątkowo odporna na szorowanie i poradzi sobie nawet z szorstką gąbką, więc jeśli masz szczególnie uporczywe ślady, nie musisz martwić się, że uszkodzisz farbę.
Lekkie plamy można usunąć ciepłą wodą z mydłem. Powinieneś stosować tę metodę do wszystkich śladów, ponieważ może okazać się wystarczająco skuteczna.
Wystarczy, że zanurzysz gąbkę w wodzie i wykręcisz ją. Dzięki temu nadmiar wody nie będzie spływał po farbie i powodował smug.
Przed umyciem ściany należy odczekać dwa tygodnie od malowania.

 

3. Delikatnie potrzyj zabrudzenie
Ciepła woda z mydłem nie powinna mieć wpływu na farbę, ale dla pewności wypróbuj ją najpierw na małej powierzchni. Jeśli farba jest w porządku, lekko potrzyj zabrudzenie okrężnymi ruchami, aby się go pozbyć. To powinno zadziałać w przypadku większości plam, ale jeśli próbujesz pozbyć się śladów po ołówku, kredce, flamastrze lub długopisie- być może będziesz musiał zastosować inną metodę.
W przypadku trudniejszych plam możesz użyć uniwersalnego środka czyszczącego lub sody oczyszczonej rozcieńczonej z wodą. Ponownie zanurz gąbkę w roztworze, wykręć ją i pocieraj plamę okrężnymi ruchami. W przypadku naprawdę uporczywych plam może być konieczny lekki nacisk.
Powinieneś całkowicie unikać wszelkich produktów, które zawierają alkohol, ponieważ to może uszkodzić farbę i zostawić ślady.
Wykończenia z połyskiem są twardsze, ale łatwo je zarysować, dlatego należy zachować ostrożność podczas szorowania.

 

4. Konserwacja wykończenia farby
Regularne czyszczenie pomoże przedłużyć trwałość wykończenia powłoki farby. Nie musisz jej całkowicie zmywać, wystarczy, że będziesz regularnie czyścić ścianę za pomocą ściereczki do kurzu lub przystawki do odkurzacza z miękkim włosiem.

 

Pokój dziecka